flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Роз’яснення щодо порядку подачі заяв про надання права на шлюб особам, які не досягли шлюбного віку

26 січня 2022, 15:35

З кожним роком спостерігається збільшення випадків звернення до суду із заявами про надання права на шлюб. Так, у 2021 році до Кременецького районного суду Тернопільської області подано 14 таких заяв, які були задоволені, тоді як у 2020 році їх було 12. Тому вбачаємо необхідність роз’яснити порядок подачі заяв про надання права на шлюб до суду.

Право на створення сім’ї має особа, яка досягла шлюбного віку. Сімейний кодекс України встановив шлюбний вік для чоловіків та жінок у вісімнадцять років. Вони мають досягти повноліття на день реєстрації шлюбу. Жінки і чоловіки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і засновувати родину. При цьому вони мають однакові права на шлюб.

 

Кому ж потрібно звертатися до суду із заявою про надання права шлюб?

До суду має право звернутися особа, яка досягла 16 років та має намір укласти шлюб. Заява про надання права на шлюб не може подаватися представником такої особи (навіть законним представником, тобто батьками чи особами, які їх замінюють). Особі, яка не досягла 16 років у наданні права на шлюб буде відмовлено.

Заява про надання права на шлюб подається до суду за місцем проживання заявника.

 

Коли  суд задовольнить заяву?

Якщо укладення шлюбу відповідатиме інтересам неповнолітньої особи, яка бажає його укласти. Для того, щоб дійти до висновку про те, що ранній шлюб відповідатиме інтересам дитини, суд має отримати відповідні докази. Судова практика свідчить, що найчастіше такими доказами виступають:  - фактичне створення сім’ї,  - народження в такій сім’ї дитини,  - вагітність неповнолітньої жінки.

 

Що повинна містити заява про надання права на шлюб?

У заяві про надання права на шлюб зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місце проживання та засоби зв’язку; прохання надати право на шлюб; відомості про ту особу, з ким планується шлюб; посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за правилами Сімейного кодексу України; докази, що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника чи заявниці.

До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо). При цьому батьки заявника (неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб), а також особа, з якою планується укладення шлюбу, вказуються у заяві про надання права на шлюб як заінтересовані особи.

 

На що звернути увагу в заяві?

Рішенням суду неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу не загалом, а саме з конкретною особою, яка чітко зазначається у рішенні суду. Це означає, що, одержавши право на шлюб з певною особою, не можна зареєструвати шлюб з іншою.Якщо той, кому надано право на шлюб з певною особою, забажає зареєструвати шлюб з іншою, йому належить знову звернутися з заявою до суду. Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб є неповнолітніми, то в такому випадку кожному із них необхідно подати до суду окрему заяву про надання права на шлюб.

 

Чи потрібна згода батьків майбутніх наречених?

Для вирішення питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди батьками неповнолітніх. Їх згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їх неповнолітнім сином або донькою вирішального значення не має. Проте їх позиція по даному питанню повинна бути з’ясована у судовому процесі. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з’ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки ця відповідність – головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб.

 

Чи справляється судовий збір за подачу таких заяв до суду?

Справи про надання права на шлюб розглядаються в порядку окремого провадження відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України та вимог Сімейного кодексу України. Тому, за подачу заяви про надання права на шлюб справляється судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01.01.2022 року становить 496,20 грн.

Прес-служба суду